ISTORIZMO LAIKOTARPIO SINAGOGOS

Dauguma iki šiol išlikusių mūrinių sinagogų pastatytos 19 a. II p. - 20 a. pradžioje, istorizmo laikotarpiu (istorizmu vadinama architektūros kryptis, pagrįsta praeities stilistinių formų imitacija). Tuo metu daugelyje miestų ir miestelių pastatyta po antrą sinagogą šalia jau stovėjusių (Kėdainiuose, Joniškyje, Kalvarijoje, Eišiškėse ir kt.). Įdomūs trijų pastatų kompleksai susiformavo Kėdainiuose (dvi sinagogos ir skerdėjo namas) ir Kalvarijoje 

Istorizmo laikotarpio sinagogų , kaip ir kitos paskirties statinių, architektūroje egzistuoja stilistinė įvairovė, pradedant paprastų formų bestiline architektūra ir baigiant sudėtingomis viduramžių stilių, orderinių ar rytietiškų formų interpretacijomis. Išorėje naudojama nedaug dekoro elementų - dominuoja Dovydo žvaigždė arba Dekalogo motyvas. "Plytų stiliaus" ar akmens mūro pastatuose vyrauja polichrominis žaismingumas: derinamos dviejų spalvų plytos bei balti tinko apvadai.

Vilniaus choralinės sinagogos interjeras.
1997 m. M. Rupeikienės nuotr.

Abi veikiančios choralinės Vilniaus ir Kauno sinagogos pastatytos irgi istorizmo laikotarpiu. Vilniaus sinagogoje yra neoromantinės architektūros elementų bei būdingos rytietiškos simbolikos.

Kauno choralinė sinagoga.
1997 m. M. Rupeikienės nuotr.

Kauno sinagogos formos paprastesnės, neobarokinės, o planas stačiakampis, su trisiene apsida.

Apibendrinant visų epochų ir laikotarpių sinagogų architektūrą, galima pastebėti, kad jų tūrį ir išorę veikė vietinės architektūros tradicijų ir fomų kaita, o atskirose detalėse ir viduje atsispindėjo rytietiška pastato kilmė ir žydų menui būdingi dekoro elementai, dažniausiai - egzotiški floros ir faunos motyvai.

Dabar Lietuvoje egzistuoja sudėtinga išlikusių sinagogų pastatų rekonstrukcijos, tinkamo pritaikymo bei panaudojimo problema.

LITERATŪRA

Jankevičienė A. Vilniaus Didžioji sinagoga. V. 1996.
Janulaitis A. Žydai Lietuvoje. K. 1923.
Baliulis A., Mikulionis S., Miškinis A. Trakų miestas ir pilys. V. "Mokslas" 1991.

I pradžią

[ Praeitis | Kalba | Religija | Sinagogos | Vilnius -Lietuvos Jeruzalė | Atgimimas | Į pradžią ]


© Žydai Lietuvoje, Vilnius, 1999-2000